Hasan Özbay

TH &İDİL Mimarlık

Yüksek Mimar
1957 yılında Ankara’da doğdu. 1979 yılında Ankara DMMA Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. ODTÜ’de yüksek lisans yaptı. 1983  yılında Tamer BAŞBUĞ ile “TH Mimarlık Grubu”nu; 1987 yılında Tamer BAŞBUĞ ve Baran İDİL ile birlikte “TH&İDİL Mimarlık Ltd Şti”ni kurdu. Girdiği 170’nin üzerinde yarışmada 15’i birincilik olmak üzere çeşitli ödül ve mansiyonlar kazandı.

1986-88 yılları arasında Mimarlar Odası’nda Genel Sekreter, 1988-90 yılları arasında Merkez Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Oda’nın “Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri” programının kurucularından oldu ve 5 dönem boyunca çalışmalarını “Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri Komitesi Başkanı ve Üyesi” olarak yürüttü. 1987 - 1988 yıllarında ODTÜ’de yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1996 - 1998 yılları arasında Türk Serbest Mimarlar Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldı. 1991 - 1998 yıllarında TSMD “Mimar” Dergisi’nin Yazı İşleri Müdürü olarak ilk 12 sayının yayımlanmasında rol aldı.

1990 - 2000 yılları arasında Eskişehir Anadolu ve Eskişehir Osmangazi Üniversiteleri Mimarlık Fakültelerinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev yapmıştır. 2000 yılından itibaren Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev yapan Özbay, halen serbest mimarlık çalışmalarını sürdürmektedir. Gaziosmanpaşa (İstanbul) Hükümet Konağı, Fatih (İstanbul) Hükümet Konağı, Gaziantep Büyükşehir Belediye Binası, Harran Üniversitesi Kampüsü, T.C. İslamabad Büyükelçiliği, Denizli Kongre ve Fuar Merkezi, Dışişleri Bakanlığı Ana Bina ve Ek Binası, TSK Özel Bakım Merkezi, T.C. Abuja Büyükelçiliği, Karabük Kardemir Kongre ve Eğitim Merkezi, Albayrak Mavişehir Konutları,  Antalya Kalekapısı Düzenlemesi ve Mustafapaşa (Nevşehir) Koruma İmar Planı uygulanan çalışmalarının başlıcalarıdır.
Öncü Sponsor
Altın Sponsor
Gümüş Sponsor
Özel Sponsorluklar
İletişim Sponsorları
Destekleyenler