Carlo Ratti

MIT

Mimar, Prof.
Mimarlık ve mühendislik eğitimi alan Carlo Ratti, İtalya'da çalışmakta ve eğitim verdiği Massachusetts Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde (MIT), SENSEable City Lab'ın da yürütücülüğünü yapmaktadır. Politecnico di Torino ve École Nationale des Ponts et Chaussées mezun olduktan sonra MPhil ve PhD derecesini Cambridge Üniversitesi'nden aldı. 
 
Pek çok patente sahip Carlo, aynı zamanda 250'den fazla yayında da eş-yazarlığı sahiptir. Domus mimarlık dergisine ve İtalyan gazetesi Il Sole 24 Ore'de düzenli olarak yazan Ratti'nin, BBC, La Stampa, Scientific American ve The New York Times'ta ise yayınlanmış yazıları bulunmaktadır. İşleri dünya çapında, Venedik Bienali, Barceloa Tasarım Müzesi, Londra Bilim Müzesi, San Francisco'da GAFTA ve New York'ta MoMA gibi yerlerde sergilenmiştir. 
 
Esquire Dergisi'nin "2008'in En İyi ve Zekileri" listesine ve Thames & Hudson'ın geleceğimizi şekillendiren "60 Yenilikçi" seçkisine giren Ratti, aynı zamanda 2010'da Blueprint Dergisi'nin "Tasarım Dünyasını Değiştirecek 25 İsim", 2011'de Forbes'un "Bilmeniz Gereken İsimler" ve Fast Company'nin "Amerika'nın 50 En Etkileyici Tasarımcısı" listelerine ve 2012'de Wired Dergisi'nin "Dünyayı Değiştirecek 50 İnsan" listesine girdi.
 
2008 Dünya Expo'da Dijital Su Povyonu ise TIME Dergisi tarafından "Yılın En İyi Buluşu" diye adlandırıldı. 2011 yılında Renzo Piano Vakfı tarafından verilen "Mimarlıkta Yeni Yetenekler" ödülünü aldı.
 
Carlo Ratti 2011 yılında Ted'te konuşmacı, Strelka Institute for Media programının yöneticisi, Berlin'deki "2012 BMW Guggenheim Pavyonu"nun küratörü olmuş, Queensland Hükümeti tarafından "Inaugural Innovator in Residence" olarak adlandırılmıştır. Şimdi ise Dünya Ekonomi Forumu "Kentsel İdare Küresel Gündem Konseyi"nin bir üyesi olarak hizmet vermekte ve 2015 World EXPO Milano'da yapılacak "Gelecek Yemek Bölgesi" Pavyonu'nun küratörlüğünü yapmaktadır.
Bu Kişiyle İlgili Etkinlikler
Öncü Sponsor
Altın Sponsor
Gümüş Sponsor
Özel Sponsorluklar
İletişim Sponsorları
Destekleyenler