Alper Derinboğaz

Salon Architects

Mimar
Alper Derinboğaz  (Ankara, 1982) İstanbul'da yaşıyor ve çalışıyor. 2005 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi'nden mezun oldu. Yüksek lisansını UCLA'de tamamladı. Mimarlık ve Kentsel Planlama çalışmalarıyla UCLA Graduate ödülünü aldı. Los Angeles ve İstanbul'da çalıştığı ofislerde ekolojik kule, müze ve kampüs projelerinde tasarımcı mimar olarak görev aldı. Yeni teknolojileri ve deneysel yaklaşımları tasarıma dahil eden projeleri hayata geçirdi ve bu kapsamda ulusal ve uluslararası yarışmalarda birçok ödül aldı.

2009 yılında mimarlık pratiği Salon'u kurdu. Üç uygulaması ile Yılın Mimarlık Eserleri Seçkisi'ne giren Derinboğaz, 2011'de Arkitera Genç Mimar Özel ödülü'nü aldı. 2013 yılında Derinbogaz (MoMA PS1 ile) YAP Istanbul Modern'de finalist oldu. Alper Derinboğaz, Salon Architects'in kurucu ortağı olarak çalışmalarına devam ediyor; İstanbul Teknik Üniversite'de atölye yürütücülüğü yapıyor. Derinboğaz' ın İstanbul' un güncel planlamasını konu alan işleri Türkiye'yi temsilen 14.Venedik Mimarlık Bienalin'de sergilendi.

Derinbogaz' ın tasarımları ölçekler arası kuleden iç mekana kadar çeşitlilik gösterse de işler çoğunlukla yerin veya temanın temelinde var olan unsurları konu alır. Alper Derinboğaz' ın mekan deneyimleri ise hareketin çeşitli ifadeleri üzerinden etki kurmayı amaç edinir.

Bu Kişiyle İlgili Etkinlikler
Öncü Sponsor
Altın Sponsor
Gümüş Sponsor
Özel Sponsorluklar
İletişim Sponsorları
Destekleyenler