Zaman Tüneli: İstanbloom
20 Kasım 2014, 18:30 - 19:30
Yer: Atik Paşa Balo Salonu


Tipi: Özel Etkinlik, Panel
Etiket: Mimarlık

Türkiye'de ve dünyanın farklı yerlerinde pek çok yapı inşa ediliyor. Mikro ölçekten makro ölçeğe kadar farklı tipoloji ve yaklaşımlar bütününde yatırımlar yapılıyor. Mimarlar olarak genellikle bu tür yapı faaliyetlerini mimari ve mekansal özellikler bağlamında inceliyor ve irdeliyoruz. Peki ya süreç? Sadece bazı mimarlık okullarında, kimi gruplar tarafından projenin üretim süreci hakkıyla öne çıkarılıyor. Ama ya kenti etkileyen büyük projeler?

Her sene ARKIMEET kapsamında tekrarlanması düşünülen ve gelenekselleşmesi beklenen oturumlardan biri olan "Zaman Tüneli"nin bu sene ikincisi yapılacak. Her sene kentsel ölçekte etkili bir projenin ilk adımlarından projenin uygulama aşamalarına kadar doğrusal tarih akışı takip edilerek ele alınması bekleniyor. Özellikle de proje süreci anlaşılamadan mimari ve mekansal problematikleri ile kent içindeki anlamı öne çıkan ve bu yüzden biraz da gerçekten kopuk değerlendirmelere mahkum projeler bu oturumda masaya yatırılacak.
Geçen sene Zorlu Center'ın anlatıldığı "Zaman Tüneli"nde, ARKIMEET 2014'te İstanbloom projesine karar verildi. Projenin mimarı Bünyamin Derman ve Esin Yapı'dan Aslı Esin İstanbloom'un "Zaman Tüneli"ni anlatacak.

 

"Kenti Düşeyde İnşa Etmek Üzerine…

Esin Yapı’nın ortaklarından Fikret Orman’ın Zincirlikuyu’da hayata geçirmeyi planladıkları rezidans projesi ile ilgili çalışmalarımız 2009 yılında başladı. Müteahhit firma ve mal sahipleri bu proje için mimar arayışındaydılar. Bir kaç bürodan konsept proje için teklif almışlardı. Bunlardan biri de bizim büromuzdu. 

Projemizin tasarım konsepti İstanbul’un çok kültürlü, çok katmanlı geçmişi ve farklı ölçekteki yapıların oluşturduğu çoksesli armoniydi.  İstanbloom bu topraklardan filizlenerek göğe yükselen, kentin üst üste yığılmış kütlesel ifadesiydi. 

İşverenimizle buluştuğumuz bu ortak dille başlayan projelendirme süreci mimarlar, mühendisler, danışmanlar, inşaat emekçilerinden oluşan kalabalık bir ekiple, çizimler, maketler, pazarlamadan gelen briflerle revize edilen projeler, şantiye koşturmacalarıyla dopdolu  uzun ve bol emekli bir çalışma sonunda bugün  DB Mimarlık’ın İstanbul’da hayata geçirdiği ilk yüksek yapı deneyimi olarak yükseliyor."

Bünyamin Derman

Istanbloom on Dipity.Öncü Sponsor
Altın Sponsor
Gümüş Sponsor
Özel Sponsorluklar
İletişim Sponsorları
Destekleyenler